Trwa ładowanie proszę czekać ...

Zaproszenia ślubne – jak wybrać, co trzeba wiedzieć?

28 grudnia 2020

Wybór zaproszeń ślubnych nie jest prosty. Czeka na nas ogromny wybór różnorodnych opcji, a wiele z nich olśni nas swoim urokiem, estetyką czy niebanalnymi pomysłami. Jak jednak wybrać odpowiednie zaproszenie ślubne i na co zwracać uwagę, by dokonać słusznego wyboru?

Jak wybrać zaproszenie ślubne?

Oto kilka rad, jak wybrać odpowiednie dla nas zaproszenie ślubne.

1. Dopasowane do uroczystości

Jeżeli planujesz wesele w stylu boho, czy w stylu rustykalnym, niech zaproszenie będzie dopasowane do klimatu uroczystości. Podobnie będzie, gdy wesele w założeniu ma być niezwykle eleganckie. Wybór zaproszeń jest tak duży, że na pewno znajdziemy coś dla siebie.

Podobnie będzie z samymi kolorami wesela, jeżeli mają być na nim jakieś barwy dominujące. Jeżeli ma tak być, niech zaproszenie również zostanie wykonane w tych właśnie barwach. Nie zapominajmy również o tym, że zaproszenie powinno być dopasowane również do pary młodej – jeżeli jesteście parą śmieszków, dajcie temu wyraz właśnie w Waszym zaproszeniu ślubnym, to najlepsza okazja a dodatkowo, sprawia to, że zaproszenie będzie wyjątkowe!

2. Cena nie musi być wysoka

Pamiętajcie, że ceny zaproszeń mogą okazać się dość znaczące, zwłaszcza gdy zapraszamy wiele osób. Zaproszenie może kosztować 1 zł, a może 20 zł, co przy liczbie 200 zaproszeń robi ogromną różnicę cenową. Warto zastanowić się, czy dla zaproszenia, które ktoś szybko schowa, i raczej nie będzie do niego wracał, warto dopłacać kwotę kilku tysięcy złotych?

3. Wielkość i kształt ślubnych zaproszeń

Zastanówmy się, jak wiele informacji chcemy zawrzeć w ślubnym zaproszeniu, i jak wiele miejsca one zajmą. Dzięki temu będzie można wybrać wielkość danego zaproszenia. Jeżeli zaproszenie będzie duże, a jego kształt będzie niestandardowy, a Wy macie w planach wysłanie przynajmniej części zaproszeń pocztą, może Was to dodatkowo kosztować również przy opłatach na poczcie.

4. Treść – czytelna i dopasowana

Kiedy planujecie zaproszenie ślubne, pamiętajcie, by wybrać odpowiednią czcionkę/font. Musi być ona czytelna, co czasem trudno połączyć z elegancją, która ma bić z zaproszenia. Pamiętajcie jednak, że nikt nie może mieć wątpliwości co do treści zaproszenia, w końcu są tam daty, godziny czy miejsca, których nie można pomylić!

Jednocześnie, podobnie jak wcześniej, treść powinna być dopasowana do Was i Waszego wesela. Dajcie tutaj wyraz siebie, to również sprawi, że zaproszenie nie będzie podobne do dziesiątek innych zaproszeń ślubnych.

5. Zamów próbki zaproszeń

Pamiętajcie, na samym początku powinno się zamówić próbniki papieru, a gdy już wybierzecie odpowiedni dla siebie, próbniki samych zaproszeń. Może okazać się, że jedynie wydawało się, że będzie to dobry pomysł, warto więc go zweryfikować, zwłaszcza że nie jest to bardzo drogie.

Co powinno zawierać zaproszenie ślubne?

Wbrew pozorom, informacji w zaproszeniu ślubnym nie musi być wiele. Należą do nich:

- imiona i nazwiska narzeczonych,

- data i miejsce ślubu i wesela,

- imiona i nazwiska zapraszanych gości,

- numery kontaktowe, na które chcemy zbierać potwierdzenia od gości.

Nie są to jednak wszystkie informacje, jednak wiele z dodatkowych warto dodawać na osobnych karteczkach lub dodawać do zaproszenia w inny sposób. W innym przypadku na zaproszeniu zrobi się tłoczno, a całość będzie wyglądała, jakby ktoś upchnął ją tam na siłę.

To, co często pojawia się w zaproszeniach ślubnych wielu Polaków, to:

- informacja, że nie chcą oni kwiatów, i co gości powinni przynieść zamiast nich,

- informacja, że nie chcą oni prezentów, a pieniądze do koperty,

- wierszyk lub fragment Pisma Świętego,

- mapka dojazdu do kościoła i/lub sali weselnej.

Jak łatwo zauważyć, zmieszczenie tych wszystkich informacji na samym ślubnym zaproszeniu, nie byłoby proste.

Jak adresować zaproszenia ślubne?

Jest to zadanie dość proste. Przede wszystkim, powinniśmy wybrać odpowiedni zwrot grzecznościowy. Tutaj jednak czeka na nas kilka pułapek – jeżeli chcemy wykorzystać takie skróty, jak „Sz. P.” lub im podobne, koniecznie sprawdźmy, jak dokładnie wyglądają i gdzie wstawiać w nich kropki, a gdzie nie – błąd tego typu na kopercie z zaproszeniem nie świadczy o nas dobrze.

Warto zaadresować też zaproszenie ręcznie, to zawsze sprawia, że zaproszeni goście czują, że to zaproszenie zostało przygotowane specjalnie dla nich. Jeżeli jednak nasz charakter pisma nie należy do najpiękniejszych, albo znajdźmy kogoś, kto zaproszenia wypisze za nas, albo oddajmy je jednak w ręce drukarni.