Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak urządzić rustykalne wesele i co musisz o nim wiedzieć?

31 sierpnia 2020

Coraz popularniejsze jest organizowanie wesela w konkretnym stylu. Jednym z najpopularniejszych w obecnych czasach jest właśnie styl rustykalny. To odwoływanie się do natury, często połączone z delikatnymi, wiejskimi akcentami. Daje to naprawdę niesamowite efekty i klimat, który ciężko porównać z innymi weselami. Nie może więc dziwić, że to właśnie styl rustykalny jest obecnie tak popularny wśród wielu par młodych.

Oczywiście samo sformułowanie „rustykalny” w dużej mierze odwołuje się to wsi i tradycji ludowej, nie możemy jednak zbytnio tego nadinterpretować. W praktyce styl rustykalnym to wesele, które na każdym kroku odwołuje się głównie do natury. Motywy liście, konkretne barwy, miejsce, w którym odbywa się wesele czy w końcu same dekoracje, czy stroje państwa młodych – wszystko to będzie kojarzyło się właśnie z naturą.

Jak wybrać salę na wesele rustykalne?

Nie jest to zadanie łatwe – w końcu każda, chociaż odrobinę nowoczesna czy klasyczna sala weselna nie sprawdzi się na wesele rustykalne, zwłaszcza jeżeli ma być ono po prostu bardzo rustykalne. Jeżeli oczekujemy tylko takich elementów, jak np. konkretnych dekoracji, dużej ilości kwiatów – będzie nam łatwiej. Jeżeli jednak oczekujemy, że wesele będzie bardzo mocno w tym klimacie, musimy liczyć się z tym, że wybór sali weselnej będzie naprawdę trudnym zdaniem.

Wiele osób decyduje się na wesela rustykalne organizowane w namiotach – w końcu to właśnie wtedy będziemy najbliżej natury. Oczywiście możliwe jest to tylko w miesiącach letnich, jednak pamiętajmy, że taka decyzja to naprawdę duże ryzyko – nie jesteśmy w stanie odpowiednio przewidzieć pogody, a ta będzie umieć sprawić nam psikusa każdego dnia w roku. Może się więc okazać, że zamiast słonecznego dnia, będzie padać, co może niemal zniweczyć ten najważniejszy dzień w życiu, zwłaszcza jeżeli oczekujemy od weselna naprawdę dużo.

Lepszym wyborem może okazać się … stodoła. To idealnie wpasuje się w klimat wesela rustykalnego, będzie jednak dość zaskakującym wyborem dla wielu gości. Inną opcją są oczywiście wszelkiej maści dworki, im bardziej nawiązują do dawnych tradycji polskiej wsi, tym lepiej, pamiętajmy jednak, że taki miejsce na wesele może nas po prostu sporo kosztować.

Koszty wesela rustykalnego

Niestety, podobnie może być również w przypadku innych kosztów, od sukni ślubnej, przez rustykalne dekoracje czy odpowiednie kwiaty. Prezenty dla gości, winietki, zawieszki na wódkę, kwiaty, oświetlenie czy odpowiednia zastawa – jeżeli zdecydujemy się, aby rzeczy te były właśnie w stylu rustykalnym, możemy zapłacić naprawdę dużo. Wynika to z faktu, że wesela w stylu rustykalnym są naprawdę popularne i decyduje się na to wiele par młodych. Doskonale wiedzą jednak o tym ci, którzy pracują w branży ślubnej - wiedzą oni, że można na tym zarobić, dlatego oczekują za konkretne produkty sowitej zapłaty.

Rada: Najlepszą radą na to, jak oszczędzić, niezależnie od tego, jakie wesele organizujemy, jest… nieorganizowanie go. Gdy tylko możemy, nie informujemy o tym, że konkretne usługa czy produkt, ma być weselna. Dzięki temu może okazać się, że produkty okażą się znacznie tańsze. Wiele osób oczekuje wyższych kosztów od przyszłych państwa młodych, wiedzą oni bowiem, że część na weselach nie oszczędza i zapłaci więcej, aby tylko wszystko im się podobało i było dopasowane do ich wygórowanych oczekiwań.

Kolory na weselu rustykalnym

W przypadku wesela rustykalnego powinniśmy stawiać przede wszystkim na różnego rodzaju kolory natury. Z założenia będzie tutaj dużo zieleni, jednak powinniśmy stawiać również na odcienie pastelowe, kolory drewniane, écru oraz wszystko, co kojarzy nam się z ciepłem. Pamiętajmy o tym, gdy będziemy wybierać kwiaty, dekoracje oraz sam strój dla przyszłych państwa młodych.

Skąd popularność wesel rustykalnych?

Wynika ona przede wszystkim z tego, że wiele osób oczekuje czegoś więcej. Nudzą nam się wesela standardowe, wiele osób nie chce też błyszczeć aż tak, jak czyni część osób. Szukają alternatywy i jedną z nich jest właśnie wesele rustykalne, chociaż godną propozycją wydaje się również wesele boho, o którym więcej napisaliśmy tutaj.

Osoby mieszkające na wsiach czy w górach lub w miejscach, w których pielęgnuje się tradycję, również chętnie decydują się na wesela rustykalne, ponieważ to klimat, który jest im od dawna bardzo bliski. Same wesela rustykalne to również pomysł na to, by po prostu się wyróżnić, na co wielu osobom także zależy.