Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak wybrać buty ślubne, na co zwracać uwagę podczas zakupu?

31 marca 2021

​Wybór butów ślubnych to coś, na co poświęca się czasem tak samo dużo czasu, jak na wybór sukni ślubnej. Ślub i wesele to zdecydowanie jeden z najważniejszych dni w życiu każdej kobiety, dlatego nie można zepsuć go źle dobranym obuwiem. Może mieć to jednak miejsca, zwłaszcza gdy zawiedzie wygoda i tańczenie w nich przez całą noc nie okaże się możliwe.

Kiedy powinno się kupować buty ślubne?

Buty powinny być zakupione najlepiej już na pierwszą przymiarkę sukni ślubnej, dzięki czemu będzie można dostosować suknię do nich właśnie. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup sukni, musimy wiedzieć, jaką maksymalnie wysokość obcasa możemy założyć – to również będzie miało wpływ na to, jak suknia będzie skonstruowana i do nas dopasowana.

Wygoda butów ślubnych

To najważniejsza cecha ślubnych butów – muszą być one absolutnie skrajnie wygodne. Panna Młoda spędzi w nich kilkanaście godzin, będzie w nich długo stać a jeszcze dłużej tańczyć. Kluczowe jest więc, aby stopy po prostu wytrzymały i było to dla nich jak najmniejsze obciążenie.

Warto pamiętać, że zmiana obuwia na inne, często bez tak dużego obcasa, w takcie wesela, może nie być możliwe. Wynika to z tego, jak skonstruowana są niektóre suknie ślubne – zmniejszenie obcasa np. o 5 centymetrów może sprawić, że suknia będzie za długa, będzie się brudzić, utrudniać taniec lub nawet grozić poślizgnięciem się. Z tego względu należy zakładać, że to właśnie w butach ślubnych spędzimy całe wesele.

Z czego powinny być wykonane buty ślubne?

Najlepiej zdecydować się na naturalną skórę. Jest to rozwiązanie estetyczne, wygodne i naprawdę wytrzymałe, a to idealne połączenie właśnie w przypadku weselnego obuwia. Skóra, z której buty są wykonane, oczywiście powinna być miękka.

Gdzie kupować buty weselne?

Dobrą opcją jest zdecydowanie się na obuwie taneczne, jest ono dostosowane do tego, że będziemy w nich dużo tańczyć i nie zmęczą się przy tym tak bardzo nasze stopy. Dodatkowo, obuwie tego typu może być wykonane na zamówienie, dzięki czemu będzie idealnie dopasowane do kształtu i rozmiaru naszej stopy, co sprawi, że buty będą skrajnie wygodne i dopasowane.

Obuwia takiego możemy poszukiwać w internecie lub w sklepach tanecznych.

Czy buty weselna trzeba rozchodzić?

Zdecydowanie tak, tylko to sprawi, że wiele godzin tańca nie skończy się wręcz dramatycznym stanem naszych stóp. W końcu nowe buty mogą obcierać, i to nawet znacznie, a bąble czy krwawienie to coś, czego na pewno chce się uniknąć podczas weselnej zabawy.

Z tego powodu, po zakupie butów, zaleca się, aby chodzić w nich przynajmniej przez 30 minut, codziennie, przez okres 2-3 tygodni. Czas ten sprawi, że buty się rozchodzą, będą faktycznie dopasowane do naszej stopy, nie będą już tak sztywne, co sumarycznie sprawi, że będą wygodne i nie powinnyśmy mieć problemów z tym, że będą nam one przeszkadzać w weselnej zabawie.

Kolor butów ślubnych – jaki wybrać?

Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest wybranie albo bieli, albo koloru kremowego, w zależności od tego, jaki kolor będzie miała suknia ślubna. Buty powinny być dopasowane pod tym względem, nie można wybrać butów białych do kremowej sukienki i odwrotnie. Jeżeli oczywiście suknia miałaby inny kolor – nie jest to powszechne – to wtedy obuwie również może być dopasowane do niego.

Jednocześnie, obuwie, a konkretnie jego kolor, może być dopasowane również do koloru przewodniego naszego wesela, czy dodatków, które posiada Panna Młoda.

Jeżeli białe obuwie wydaje się rozwiązaniem nudnym, można zdecydować się na dodatki, które obuwie upiększa, jak np. wstawki z kryształów Swarovskiego.

Czy sandały na ślub to dobre rozwiązanie?

Sandały sprawdzają się, jednak zazwyczaj tylko na bardzo nieformalnych weselach, lub tych w stylu boho. W ich przypadku warto pamiętać, że również suknia ślubna nie powinna mieć zbyt wyrafinowanego i eleganckiego charakteru, wręcz przeciwnie, powinna być delikatna, zwiewna i stosunkowo mało formalna. Pamiętać należy jednak, że samo obuwie ślubne, które jest płaskie, bezie najbardziej wygodnym rozwiązaniem – jeżeli jest to dla nas kluczowe, można rozważyć taką opcję. Będzie to również ważne dla tych Panien Młodych, które są tylko niewiele niższe, równe lub wyższe od swoich przyszłych mężów. Wtedy nie powinny się one silić na buty na wysokim obcasie.