Trwa ładowanie proszę czekać ...

Kapela czy DJ? Kogo wynająć na wesele?

22 czerwca 2016

O ile do niedawna przeżywaliśmy rozkwit kapel muzycznych, o tyle dziś widzimy na rynku coraz więcej Dj'ów. Są to osoby uzdolnione muzycznie, lecz swoje sety oferują przy asyście komputerów i często - nowoczesnej muzyki. Usługi profesjonalnych DJ'ów są tańsze, niż wynajem kapeli. Choć rzadko się zdarza, aby na weselu odpowiedzialna za muzykę była tylko jedna osoba, często z uwagi na koszty i samą renomę Dj'a wybiera się taką ewentualność. Dziś stanowisko naszej redakcji w tej sprawie.

Bo wesele to wesele, a nie dyskoteka

Tradycją na Polskich weselach jest udział kapeli muzycznej, która zagra kawałki starsze i te nowoczesne. Na kapelę zazwyczaj składa się od trzech do pięciu muzyków, którzy towarzyszą młodej parze już w trakcie przygotowań w domu. Proszę sobie wyobrazić widok Dj'a, który będzie grał Panu Młodemu podczas wyjazdu po przyszłą żonę. Nie dość, że samo rozkładanie sprzętu zajmie sporo czasu, to na dodatek atmosfera nie będzie przypominać typowo weselnej.

Rolą Dj'a na weselu będzie nie tylko granie muzyki, ale zabawianie gości. DJ i wodzirej w jednej osobie oznacza tylko jedno - puszczanie setów, czyli gotowej listy piosenek bezpośrednio z syntezatora lub komputera. To burzy obraz i atmosferę prawdziwego, tradycjonalnego wesela i zwłaszcza wśród osób starszych - prezentuje się dziecinnie. Kapela gra muzykę na żywo, nie zawsze radzi sobie z pomyłkami i często improwizuje - to dodaje smaku całej zabawie i czyni ją lepszą.

Finanse

Wynajem kapeli to wydatek od 2000 do 5000 złotych w zależności od regionu Polski, marki oraz doświadczenia zespołu. DJ będzie o wiele tańszy, ponieważ taka usługa zamyka się w 2000 złotych. Jeżeli DJ oferuje zabawy, sprzęty do tworzenia dymu, lodu oraz inne atrakcje - jego usługi będą o wiele droższe. Naszym zdaniem warto zachować tradycję podczas organizowania wesela i skupić się na kapeli, jeśli takowa nie jest droga. Polska i Polacy nie są jeszcze gotowi na Dj'ów, a wesele to zbyt poważnie wydarzenie, aby na nim oszczędzać.

A Wy? Opowiedzcie, kto zabawiał gości na Waszym weselu. Wybraliście kapelę, a może DJ? Czekamy na Wasze odpowiedzi pod tematem!