Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak wybrać suknię ślubną?

30 listopada 2020

Wybór sukni ślubnej to zadanie, które w pierwszej chwili wydaje się bardziej, niż problematyczne. W końcu czeka na nas tak wiele modeli, tak wiele firm a same suknie potrafią się od siebie różnic w stopniu diametralnym. Jak więc wybrać tę idealną suknię ślubną?

Ile kosztuje suknia ślubna?

To pytanie, które zdaje sobie każda przyszła Panna Młoda. Jednak i tutaj rozbieżność może być ogromna, wszystko zależy więc od naszych oczekiwań. Jeżeli zdecydujemy się na suknię z salonu, koszt sukni zazwyczaj wyniesie od około 2 do 6 tys. złotych. Ceny sukien u projektanta mogą wynosić nawet około 10-15 tys. złotych, natomiast zdecydowanie najtańszą opcją okaże się uszycie suknie ślubnej u krawcowej. Wtedy cena jej wyniesie, zazwyczaj, od 1 do 3 tys. złotych, czyli połowę tego, co w salonie.

Możemy również zdecydować się na wypożyczenie sukni, a kosztować będzie to od 500 zł do nawet 50-60% salonowej ceny sukni.

Od czego zależy cena? W dużej mierze od tego, czy suknia będzie na zamówienie, czy też nie. Wpływ na cenę ma również złożoność samego projektu czy użyte materiały. Założyć można, że im prostsza suknia, tym będzie nas ona mniej kosztować, chyba że postawimy na markę, czy to salonu, czy projektanta.

Jeżeli zdecydujemy się na wesele w tylu boho czy rustykalnym, będziemy mogli postawić na mniej wystawną suknię ślubną, i wiele takich modeli będzie znacznie tańszych, jeżeli jednak suknia weselna ma być naprawdę wystawna, już sam ten fakt będzie nas kosztował więcej.

Jak dobrać suknię ślubną do figury?

W tym wypadku warto postępować tak, aby po prostu suknia nie eksponowała wad naszej figury, a jedynie jej zalety. W wyborze na pewno pomoże nam obsługa danego sklepu czy salonu, jednak warto pamiętać, że każdą suknię można odrobinę zmienić. Można również zdecydować się na suknię na zamówienie, która zostanie idealna dopasowana do naszej figury.

Warto nie upierać się na jeden konkretny model czy krój sukni, jeżeli on do nas po prostu nie pasuje. Suknie ślubne to ogromna oferta, gdzie każdy znajdzie propozycję, która będzie do niego pasować.

Kiedy kupić suknię ślubną?

Suknia ślubna powinna zostać wybrana na 6 miesięcy przed planowanym ślubem – wszystko po to, aby mogła ona bez problemu powstać. Samo szycie nie trwa tak długo, ale czasem mogą pojawić się problemy z terminami krawca czy z materiałem, dlatego nie warto czekać z suknią na ostatnią chwilę. Oznacza to, że na oglądanie i poszukiwanie sukni powinnyśmy wziąć się około roku przed planowanym ślubem.

Jeżeli termin ten zbiega się z listopadem, tym lepiej, bowiem jest to czas, kiedy w salonach powinna pojawić się właśnie nowa kolekcja sukni. Nie znaczy to jednak, że zawsze, odrobinę wcześniej, suknie z poprzedniej kolekcji tanieją, chociaż część salonów faktycznie obniża ceny – jeżeli chcemy kupić suknie taniej, warto poszukiwać jej w okolicach lipca lub sierpnia.

Pamiętać należy, że dużym problemem okazują się sobotnie oraz popołudniowe terminy na mierzenie sukni. Jeżeli inne godziny i dni nie wchodzą u nas w grę, warto zarezerwować terminy mierzenia jak najwcześniej. Jeżeli sytuacja ta nas zaskakuje, często konieczne jest zdecydowanie się nawet na urlop w celu umówienia się na mierzenie.

Gdzie kupić suknię ślubną?

Wszystko tak naprawdę zależy od naszych oczekiwań. Są osoby, których suknie ślubne są na tyle proste, że można kupić je w wielu sklepach, niekoniecznie z modą ślubną. Wiele przyszłych panien młodych decyduje się jednak na salony sukien ślubnych, gdzie czeka na nas olbrzymi wybór, co jest naprawdę dużym plusem tego rozwiązania.

Jeżeli chcemy zdecydować się na opcję, która ma idealnie do nas pasować lub być po prostu wyjątkowa, warto zdecydować się na suknię od projektanta, która jednak będzie kosztować nas znacznie więcej, niż suknia z salonu.

Inną opcją jest zamówienie sukni u krawcowej – to ekonomiczne rozwiązanie, suknia będzie sama w sobie bardzo podobna to opcji, które czekają na nas w salonach sukni ślubnych, jednak cena samej sukni może okazać się niższa, nawet o około 50%! Jest to również opcja dla osób, które szukają sukni bardziej efektownych, jednak ceny w salonach sukni ślubnych okazują się zbyt wysokie.

Na koniec – cóż, sukni ślubnej wcale nie trzeba kupować. Można ja wypożyczyć, co jest coraz popularniejsze, chociaż same ceny za wypożyczenie potrafią być bardzo drogie i sięgać nawet 60% salonowej ceny danej sukni. Inną opcją na oszczędzenie może okazać się zakup sukni używanej, a łatwo znajdzie je na wielu grupach na portalu Facebook czy portach ogłoszeniowych, jak OLX.