Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak zorganizować wesele w plenerze? Praktyczny poradnik, triki i tipy

30 września 2020

​Wesela w plenerze to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród wielu nowożeńców. Aby jednak zorganizować je w odpowiedni sposób, musimy zadbać o naprawdę wiele detali. Jak więc zorganizować wesele w plenerze i co trzeba wiedzieć, aby zrobić to w sposób odpowiedni?

Sama popularność wesel w plenerze związana jest niewątpliwie z popularnością wesel w stylu boho oraz w stylu rustykalnym. Wynika to z faktu, że to właśnie w takich przypadkach Państwo Młodzi często decydują się na wesele w plenerze – w końcu wiele sal weselnych sprzyja bardziej weselom organizowanym po królewsku, które stoją w sprzeczności z ideą wesela w stylu boho oraz wielu wesel rustykalnych.

Podstawa organizacji wesela w plenerze

Jest nią oczywiście zadbanie o to, by goście byli ochronieni przed opadami deszczu. Zawsze musimy zakładać, że się one pojawią, zwłaszcza że wesele planujemy na tyle wcześniej, że nie mamy najmniejszych szansa na to, by dowiedzieć się, jaka będzie pogoda.

W tym przypadku idealnie sprawdzą się namioty, o ile będzie odpowiednio ciepło. Nie bez powodu wesela w plenerze to domena miesięcy ciepłych, jednak i wtedy możemy trafić na zimniejsze kilka dni. W takich wypadkach, poza namiotem, możemy zorganizować odpowiednie ogrzewanie, takie, jak wykorzystywane jest np. w ogródkach w gastronomii. Jest ono estetyczne i naprawdę skuteczne, chociaż musimy w tym przypadku liczyć się również z większymi kosztami, i to takimi, które pojawią się w ostatniej chwili.

Jak wybrać miejsce na wesele w plenerze?

W tym przypadku wybór jest naprawdę duży. Często wesela w plenerze przygotowywane są w ogrodach w okolicy sal weselnych czy domów weselnych. Jest tak również w okolicach Lublina, gdzie wiele wesel w plenerze jest organizowanych tuż obok Dworku Arkadia. Takie rozwiązanie ma ogrom plusów, bowiem możemy liczyć na to, że wszystko zostanie wtedy przygotowane przez obsługę danego miejsca. Nie musimy martwić się namiotem, opadami, temperaturą, obsługą, cateringiem, zastawą, dostępem do pracy, miejscem dla orkiestry czy DJ, czy w końcu miejscem, gdzie będzie można tańczyć.

Jeżeli jednak decydujemy się na inne miejsce, takie, jak okoliczna łąka czy nasz własny ogród, wiele rzeczy pozostanie na naszej głowie. W takim przypadku – jeżeli nikt inny nie odpowiada za organizację naszego wesela w plenerze, musimy pamiętać o:

• zapewnienie miejsca do tańczenia – parkiet musi się pojawić, w końcu w innym przypadku szpilki będą wbijać się w ziemiste podłoże, nie możemy do tego dopuścić,

• toaletę, dostępną dla naszych gości – musi znajdować się odpowiednio blisko i być odpowiednio komfortowa,

• zastawę weselną oraz krzesła czy stoły,

• miejsca, gdzie będzie mogła rozłożyć się albo orkiestra, albo DJ,

• dostęp do prądu, ponieważ nie w każdym miejscu będzie on dostępny,

• obsługą, która będzie pracować na naszym weselu.

 

Jeżeli wesele jest spore, a dodatkowo po prostu oddalone od cywilizacji, czeka na nas wiele załatwiania i innych problemów. Największym często jest toaleta – jeżeli nie ma jej w pobliżu, może się okazać, że będziemy zmuszeni na namówienie toalet w stylu TOI TOI. Niestety, nie jest ani przyjemne, ani wygodne rozwiązanie, dlatego w takim przypadku radzimy szukać ekskluzywnych toalet na wesela w plenerze. W porównaniu do klasycznych łazienek w salach weselnych nie wyróżniają się zbytnio swoją elegancją, ale to jednocześnie rozwiązanie akceptowalne i jakościowo kilka klas lepsze od TOI TOI.

Wesele w plenerze – detale, o których musimy pamiętać

Przed nami naprawdę wiele problemów do rozwiązania. Nie zapomnijmy o odpowiednim oświetleniu, by po zmroku okazało się, że wszyscy bawią się w ciemności. Musimy również zapewnić sobie miejsce do chłodzenia alkoholu oraz innych napoi. Nie zapomnijmy również o drogowskazach, gdyby okazało się, że do miejsca wesela nie jest łatwo trafić. Jednocześnie, upewnijmy się, że miejsce, gdzie odbędzie się wesele, jest równe, by nic nikomu nie stało się podczas całonocnej zabawy.

Organizacja wesela w plenerze nie jest łatwa, jednak w wielu przypadkach może być to opcja nie tylko bardzo atrakcyjna, ale czasem i bardzo tania, jeżeli wesele odbywa się np. w naszym ogrodzie. Wtedy odpada nam ogrom kosztów związanych z wynajęciem całej sali weselnej. Dodatkowo wesele w plenerze idealnie łączą się z klimatem boho czy rustykalnym, a to one cały czas bardzo chętnie dominują na wielu polskich weselach.