Trwa ładowanie proszę czekać ...

Planowanie wesela - krok po kroku

22 czerwca 2016

Tak się składa, że wszyscy członkowie naszej redakcji są już dawno po ślubie. Ostatnio swój status zmienił kolega Tomek, który zapewne w najbliższym czasie przygotuje dla Was artykuł ze swoimi wspomnieniami. Jako, że organizacja tego wydarzenia pochłania sporo czasu, nerwów i pieniędzy, postanowiliśmy pokazać Wam jak krok po kroku się do tego zabrać. Zapraszamy do lektury!

Najpierw terminy

Najważniejszym elementem planowania jest przygotowanie realnego terminu ślubu. Jeśli planujecie ślub kościelny - warto na rok przed tym wydarzeniem udać się do Proboszcza i zapisać się w notesie. Tego samego dnia należy rozpocząć poszukiwania sali weselnej, która będzie wolna w Waszym terminie. Z doświadczenia naszego kolegi wynika, że dobrze jest załatwić jednego dnia zarówno datę, jak również salę.

Catering i kapela

Zaraz po ustaleniu terminu powinniście błyskawicznie zadzwonić do firmy cateringowej. Zamówcie ich usługi w ustalonym wcześniej terminie i umówcie się na przygotowanie menu na miesiąc przed wydarzeniem. Nie każda firma zgodzi się na to bez otrzymania zaliczki. Warto już podczas pierwszej wizyty zapłacić kilkaset złotych, aby firma cateringowa miała podstawę by nam wierzyć, że do ślubu faktycznie dojdzie (wiecie jak wiele wesel jest odwoływanych?). Zaliczka nie przepadnie, jeśli odmówicie usług w późniejszym, lecz nie za późnym terminie.

Jako, że głównym punktem wesela będzie orkiestra - należy na rok przed wydarzeniem znaleźć odpowiednich muzyków. Kapele zazwyczaj mają zajęte terminy nawet 16 miesięcy do "przodu", dlatego tuż po zarezerwowaniu sali weselnej należy skupić się na muzykach.

Dekoracje oraz kurs małżeński

Firmę dekoratorską warto zamówić na rok przed wydarzeniem - podobnie jak kapelę. Jeśli nie macie kursu małżeńskiego - warto go odbyć jak najszybciej. Sporo mężczyzn (i zwłaszcza ich) zostawia ten aspekt na sam koniec, co oznacza nerwy, stres oraz niepotrzebne zdenerwowanie. Kurs trwa od 5 do 6 wizyt, kosztuje niewiele ponad 100 złotych i można się na niego zapisać w każdej parafii.

Wykonując powyższe kroki w odpowiedniej kolejności jeszcze na rok przed weselem będziecie mieli wszystko dopięte na ostatni guzik. Nasz kolega tak postąpił i twierdzi, że to najlepszy sposób na pozbycie się nerwów i skupienie tylko na wydarzeniu i pomniejszych przygotowaniach. Uważamy podobnie, dlatego wszystkim młodym parom kibicujemy, aby w jak najkrótszym czasie przygotowali się do najważniejszego dnia w życiu.